راشا خودرو تکین

لوگو

منو 👇

اطلاعات فنی ایسیو (Sagem sL96)

ایسیو ساژم SL96

ایسیو ساژم SL96

از جمله اولین کامپیوترهای مورد استفاده توسط شرکت ایرانخودرو در ایران بود که روی محصولات پژو پارس با همان پرشیای قدیم و سمند و پژو ۴۰۵ GLX انژکتوری مدل های سال ۸۱،۸۲و۸۳ مورد استفاده قرار گرفت.

همین طور روی پیکان انژکتوری هم این کامپیوتر کنترل کننده موتور البته با نرم افزار متفاوت قرار گرفته است . همچنین ایرانخودرو روی پژو RD نیز نصب کرده است که باز هم نرم افزار متفاوتی از پژو ها و پیکان دارد.

ایسیو ساژم SL96 برای پژو ۴۰۵، پژو پرشیا و سمند که همگی موتور XU7 را دارند کاملا یکسان می
باشد و قابل جایگذاری به جای هم دیگر در این خودروها امکان پذیر است .

شرکت ایرانخودرو برای اینکه در خط منتاژ و همین طور در خدمات فروش بتواند این محصول را
دسته بندی کند آنها را با برچسب های مشخصی از هم جدا کرده است.

برچسب گذاری برای ایسیو ساژم SL96 به این صورت است :

برچسب آبی روی ایسیو ساژم SL96 پژویی نصب می‌شود و نشان می‌دهد که این ایسیو برای پژو ۴۰۵، پژو پرشیا و سمند با موتور XU7 قابل پیاده سازی است.

دامپ یا برنامه نرم افزاری این ایسیو تفاوت هایی با انواع دیگر دارد که ازجمله آنها مصرف سوخت پایین تر و همین طور کاتاف در دوره ۶۲۰۰ دارد.

برچسب صورتی را روی ساژم SL96 هایی که روی RD نصب شده قرار داده و مشخصاتی یک مقدار ضعیف تر و کمتر از نوع پژویی دارد از جمله مصرف سوخت بالاتر دارند.

برچسب سبز رنگ را بر روی ساژم SL96 مورد استفاده روی پیکان مشاهده می‌کنیم که۵۸۰۰ کاتافش است و نرم افزارش کاملا متفاوت از نوع پژویی است.

نکته: همه ایسیو های ساژم SL96 مورد استفاده شده در ایرانخودرو دارای سخت افزار مشابه و یکسان هستند و تنها تفاوتشان در نرم افزار آنها یا دامپ می باشد .

نکته:برای برنامه ریزی یا تغییر نرم افزار ایسیو ساژم SL96 دو راه کار وجود دارد راه حل اول بیرون آوردن حافظه فلش و پروگرم کردن آن روی آدابتور است و راهکار دوم اتصال پین های جی تک می باشد که سیم های پروگرمر را روی برد لحیم میکنیم و شروع به برنامه ریزی آن میکنیم و مجددا سیم ها را جدا میکنیم.

با توجه به این که ایسیووتکنولوژی مورد استفاده در ایسیو های مشابه ساژم SL96 قدیمی ریمپ کردن یا اصلاح دامپ نرم افزاری این ایسیو به صورت تخصصی انجام می شود.

قسمت های مختلف ایسیو SL96

 VB029 : درایور کویل ۱ و ۴
 VB029 : درایور کویل ۲ و ۳
 J122 : درایور مربوط به رله اصلی ( رله دوبل )
 CRYSTAL : وظیفه کریستال تولید فرکانس برای میکرو می باشد
MICRO : (TMS374C00A3A ) میکرو پردازنده اصلی ایسیو می باشد .
 M29F010B : برنامه اصلی ایسیو روی این حافظه فلش قرار دارد .
 TLE 4271 : رگولاتور برق ۵ ولت
 C27 : دیود برق ورودی
 SAGEM S2000 : درایور مربوط به دور موتور و ارتباط با دیاگ
 UQD2916 : درایور استپر موتور
 J122 : درایور چراغ CHECK
 J122 : درایور رله پمپ بنزین ( رله دوبل )
  درایور شیر برقی کنیستر
  درایور انژکتور ۱ و ۴
 درایور انژکتور ۲ و ۳
 J122 : درایور رله کولر

این سری از ایسیو ها بر روی ماشین های قدیمی تر سایپا و ایران خودرو استفاده شده است .
آی سی برنامه ریزی ایسیو از نوع فلش بوده اما مختص برند ایسیو های SL96 بوده و در چهار طرف آن پایه وجود دارد برای برنامه ریزی این فلش آداپتور مخصوصی نیاز دارید .
شماره این آی سی M29F10BB می باشد .
تا آنجا که می توانید از برنامه ریزی این آی سی خودداری کنید و برای برطرف کردن خطاهای ایسیو راه کارهای دیگری را ارائه می کنیم . غیر از آی سی فلش سخت افزار ایسیو آی سی دیگر دارد که قابل برنامه ریزی نمی باشد و تنها تعویض می شوند .

این آی سی عبارت اند از :
آی سی انژکتورها
کویل ها
آی سی استپر موتور
ارتباط با دستگاه دیاگ و دیود برق
یکی از ضعف های بزرگ این ایسیو آی سی استپر موتور آن می باشد .

در صورت مشاهده ایرادهای زیر تنها آی سی مربوط به همان سنسور را تعویض کنید :
۱ – خطای دائم استپر موتور : آی سی استپر
۲ – خطای دائم انژکتور ۱ و ۴ : آی سی انژکتور ۱ و ۴ – در صورت برطف نشدن عیب سیم کانکتور شماره ۱ ایسیو را از داخل سیم کشی چیده و آن را به پایه ۱ وصل کنید .
۳ – خطای انژکتور ۲ و ۳ : آی سی انژکتور ۲ و ۳ – در صورت برطرف نشدن عیب سیم کانکتور شماره ۱ ایسیو را از داخل سیم کشی چیده و آن را به پایه ۲ وصل کنید .
۴ – خطای دائم کویل ها : تنها آی سی کویل مربوطه را تعویض کنید .
۵ – نداشتن چراغ چک و روشن نشدن خودرو : دیود برق را تعویض کنید و یا در صورت نداشتن دیود آن را کلا از داخل ایسیو دربیاورید و باید بعد از آن جایی که سر دیود وصل بود یک سیم به پایه ۳۵ سوکت ایسیو وصل کنید .
در صورت برطرف نشدن عیب پایه های ۵۲ و ۵۴ سوکت ایسیو را به یکدیگر وصل کنید و باز هم در صورت روشن نشدن خودرو دیگر ایسیو قابل تعمیر نمی باشد .
۶ – خطای دائم مپ سنسور : پایه های ۵۳ و ۱۷ سوکت ایسیو را به هم وصل کنید در صورت برطرف نشدن عیب از روی سیم کشی سیم پایه ۳۴ ایسیو را قطع کنید و به پایه ۱۶ ایسیو وصل نمایید .باز هم در صورت برطرف نشدن عیب ایسیو قابل تعمیر نمی باشد .
۷ – خطای دائم آب : پایه ۱۷ سوکت ایسیو را به پایه ۵۳ وصل نمایید .
۸ – خطای دائم پتانسیومتر دریچه گاز : پایه ۵۳ سوکت ایسیو را به پایه ۱۷ وصل کنید در صورت برطرف نشدن عیب از روی سیم کشی سیم پایه ۱۶ ایسیو را قطع کرده و آن را به پایه ۳۴ سوکت ایسیو وصل نمایید .
مپ سنسور و دمای آب و پتانسیومتر دریچه گاز آی سی سخت افزاری ندارند و جهت کار کردن تنها نیاز به یک مثبت ۵ ولت و یک منفی دارند .
در صورت قطع شدن مدار مثبت یا منفی از داخل ایسیو برای یک سنسور مثلا مپ سنسور ما این دو مدار را از یک سنسور دیگر که پتانسیومتر دریچه گاز می یاد به مپ سنسور وصل می کنیم  و بالعکس .
در هنگام تعویض آی سی ها و قطعات ایسیو نکات ایمنی را در نظر داشته باشید زیرا قطعات این ایسیو به سختی پیدا می شوند .
جهت برطرف کردن ایرادهای مپ سنسور و دریپه گاز و سنسور مای آب و هوا پایه های منفی را چک کنید .

در SL96 پایه های منفی عبارت اند از :
منفی مپ : ۱۷
منفی دریچه گاز : ۵۳
منفی دمای آب : ۵۳
منفی دمای هوا : ۱۷
بروز خطا باید ارتباط این پایه ها را در سوکت چک کنید و اگر هر کدام از پایه ها قطع بود از پایه دیگر یک منفی گرفته و به آن پایه وصل می کنیم .
تا دوباره پایه منفی برقرار شده و قسمت مورد نظری که از کار افتاده است مانند سنسور مپ ، دریچه گاز و … راه اندازی شود .
تمامی منفی ها را توسط اهم متر تست کنید باید همه آن ها به یکدیگر متصل باشند اگر یکی از آن ها به دیگری راه نمی دهد توسط یک تکه سیم به هر کدام از منفی ها که شد وصل گردد.

پین اوت ایسیو SL96